Πορτογαλία

Super Liga: Έκαναν «σεφτέ» οι «αετοί»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νούνο Γκόμεζ, η Μπενφίκα επικράτησε με 4-0 της Λεϊρία, και πέτυχε την πρώτης νίκη στο πρωτάθλημα. Ο πορτογάλος επιθετικός, έκανε χατ-τρικ και μαζί με τον Άντερσον που πέτυχε το άλλο, ήταν οι καλύτεροι παίκτες του γηπέδου. Φαίνεται, πως μετά από τη νίκη στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, οι «αετοί» έχουν ανοδική πορεία και ο Ρόναλντ Κούμαν, πήρε «παράταση» ζωής.

Σ’ ένα καταπληκτικό παιχνίδι, Μαρίτιμο και Πεναφιέλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2 – 2. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν δύο φορές, «πλήρωσαν» τα αμυντικά κενά τους και δεν μπόρεσαν να πάρουν το «τρίποντο». Ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης, η Πάκος Φερέϊρα κατάφερε να «λυγίσει» την αντίσταση της Ακαντέμικα με 2 – 1. Η Ρίο Άβε, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει με 2 – 1 της Αμαδόρα. Σ’ ένα κακό από ποιότητα ματς, η Σετουμπάλ νίκησε με 1 – 0 τη Ζιλ Βιθέντε με σκόρερ τον Ολιβέϊρα. Τέλος, στο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Κυριακής, Μπράγκα και Πόρτο έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που διατήρησε και τις δύο ομάδες αήττητες στην κορυφή της Super Liga, ένα βαθμό πάνω από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας η οποία θα επισκεφθεί την έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα την Δευτέρα.