Πορτογαλία

Superliga: Ακόμα βγάζουν φωτιές

Με πανηγυρικό τρόπο ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις στο πορτογαλικό πρωτάθλημα η Πόρτο. Οι «δράκοι» επικράτησαν με 4-1 στην έδρα της Λεϊρία, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής και κατέκτησαν την τρίτη θέση στη διοργάνωση, όπερ σημαίνει πως θα αγωνιστούν τη νέα περίοδο στο Europa league, αφού δεν κατάφεραν να μπουν «σφήνα» στις δυο πρωτοπόρους, Μπενφίκα και Μπράγκα, που την Κυριακή θα μονομαχήσουν για τον τίτλο του πρωταθλητή. Αντίθετα, οι ηττημένοι βρίσκονται στην ένατη θέση και περιμένουν απώλεια της Πάκος Φερέιρα την Κυριακή, ώστε να μην αλλάξει η τελική τους κατάταξη.

Οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, χάνοντας ευκαιρίες να σημειώσουν περισσότερα τέρματα. Σκόρερ των δυο φορές πρωταθλητών Ευρώπης ήταν οι Γκουαρίν στο 60’, Φαλκάο στο 63’ και 87’ με πέναλτι και Μπέτο στο 83’. Για τη Λεϊρία, είχε ανοίξει το σκορ ο Κάσιο στο 23’.

H σύνθεση της Πόρτο: Μπέτο, Μιγκέλ Λόπες, Ρολάντο, Νούνο Αντρέ Κοέλιο, Άλβαρο Περέιρα, Φερνάντο, Γκουαρίν, Μπελούτσι (80' Τομάς Κόστα), Βαλέρι (46' Κριστιάν Ροντρίγκες), Χουλκ, Φαλκάο