Πορτογαλία

Superliga: Δάγκωσαν σε δέκα λεπτά και έφυγαν

Τη συμμετοχή της στο επόμενο Europa League, σε μεγάλο βαθμό, εξασφάλισε τη Δευτέρα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 2-1 της Σετούμπαλ, με δυο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά, στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος και ξέφυγαν στην τέταρτη θέση με εφτά βαθμούς από την πέμπτη Γκιμαράες, που ήταν η ομάδα που τα απειλούσε άμεσα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στις επικίνδυνες θέσεις.

Το γκολ του Κόλιν στο 11' δημιούργησε μπελάδες στους κυπελλούχους Ευρώπης του 1964, όμως στο δεύτερο μέρος το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουτίνιο στο 60’ και το γκολ του Ελντερ Πόστιγκα στο 70’, μόλις με την είσοδο του πρώην άσου του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, «ανέτρεψαν» την κατάσταση και χάρισαν τους τρεις βαθμούς στους «μαυροπράσινους» της πρωτεύουσας.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίτσιο, Ρικάρντο Περέιρα, Τονέλ, Καρρίτσο, Μιγκέλ Βελόσο, Πέδρο Μέντες, Ισμαϊλοφ (89' Γκρίμι), Μουτίνιο, Γιάννικ (46' Ματίας Φερνάντεζ), Λίεντσον, Σαλέιρο (69' Πόστιγκα)