Πορτογαλία

Superliga: Έμεινε «ζωντανή»

Εξακολουθεί να ελπίζει για την κατάκτηση του φετινού πορτογαλικού πρωταθλήματος η Μπράγκα. Η δεύτερη της κατάταξης νίκησε με 2-1 στην έδρα της Λεϊρία, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και βρέθηκε προσωρινά τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, που έχει έναν αγώνα λιγότερο, με τους αποψινούς νικητές να περιμένουν «στραβοπάτημα» των «αετών» κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας την ερχόμενη Τρίτη στο ντέρμπι της πρωτεύουσας στο "Ντα Λουζ". Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην έκτη θέση και δεν έχουν στόχους για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Λεϊρία κατάφερε να προηγηθεί με τον Κάσιο στο 12΄, όμως, μέσα σε τρία λεπτά, η Μπράγκα "γύρισε" το ματς με τα γκολ των Μεγιόνγκ στο 31’ και Ρεντερία στο 34’. Μάλιστα, άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν από το 68’ με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Αγκουιάρ.