Πορτογαλία

Superliga: Νίκη στο 97’, όταν οι αντίπαλοι έμειναν με επτά!

Ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου παρέμεινε η Μπράγκα, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής επικράτησε 3-2 της Γκιμαράες. Το ματς είχε τα πάντα: πέντε αποβολές, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το παιχνίδι με επτά παίκτες (!), αλλά και πέντε πέναλτι, τα τέσσερα υπέρ των γηπεδούχων (αστόχησαν σε ένα) που έφτασαν στη νίκη με πέναλτι του Μεγιόνγκ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων

Ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου παρέμεινε η Μπράγκα, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής επικράτησε 3-2 της Γκιμαράες. Το ματς είχε τα πάντα: πέντε αποβολές, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το παιχνίδι με επτά παίκτες (!), αλλά και πέντε πέναλτι, τα τέσσερα υπέρ των γηπεδούχων (αστόχησαν σε ένα) που έφτασαν στη νίκη με πέναλτι του Μεγιόνγκ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι δύο αποβολές των φιλοξενουμένων ήταν συνέπεια έντονων διαμαρτυριών μετά το πέναλτι που χάρισε τη νίκη στην Μπράγκα. Οι νικητές έφτασαν τους 58 βαθμούς και απέχουν τρεις από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με χατ-τρικ του Ντιαλό συνέτριψε με 5-0 τη Ρίο Άβε και παραμένει τέταρτη με 41 βαθμούς.