Πορτογαλία

Superliga: Έκανε την έκπληξη η Μαρίτιμο

Η Μαρίτιμο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον παράγοντα και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης πήρε σπουδαία νίκη με σκορ 3-2 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας (μείωσαν στις καθυστερήσεις σε 3-2 τα "λιοντάρια"), κάνοντας της έκπληξη στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η Μαρίτιμο, μετά από αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 30 βαθμούς και βρίσκεται τρεις μακριά από την έκτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Tέλος στο νικηφόρο σερί των «λιονταριών» (τρεις νίκες στα τελευταία τρία παιχνίδια), που παρέμειναν στην τρίτη θέση (38 β.), ενώ έδωσαν την ευκαιρία στην Γκιμαράες (33β.) να πλησιάσει περισσότερο.