Πορτογαλία

Superliga: «Καρδιοχτύπησε» αλλά κέρδισε η Μπενφίκα

Πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ (3-1) επικράτησε η Μπενφίκα της Γκιμαράες στο «Ντα Λουζ», για τη 17η αγωνιστική στην Πορτογαλία. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το γκολ του Αϊμάρ (17’) με τον Ασίς στο 32’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1. Στο δεύτερο, όμως, με πρωταγωνιστή τον Μάρτινς (πέτυχε δύο γκολ στο 51’ και στο 60’) οι «αετοί» πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ (3-1) επικράτησε η Μπενφίκα της Γκιμαράες στο «Ντα Λουζ», για τη 17η αγωνιστική στην Πορτογαλία. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το γκολ του Αϊμάρ (17’) με τον Ασίς στο 32’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1. Στο δεύτερο, όμως, με πρωταγωνιστή τον Μάρτινς (πέτυχε δύο γκολ στο 51’ και 60’) οι «αετοί» πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έπειτα απ’ αυτό το αποτέλεσμα, η Μπενφίκα «έπιασε» εκ νέου την Μπράγκα στην κορυφή της βαθμολογίας (αμφότερες έχουν από 42 βαθμούς) και η συνέχεια του πρωταθλήματος αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Δείτε τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, αλλά και τι έκανε χθες η Μπράγκα κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισσαβώνας.