Πορτογαλία

Superliga: Ο Φαλκάο δεν ήταν αρκετός...

Την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη στην Πόρτο απέναντι στη Λεϊρία (3-2), γλυτώνοντας την από το «έμφραγμα». Κάτι αντίστοιχο έκανε και σ’ αυτή (16η), αλλά οι «Δράκοι» δεν απέφυγαν την «γκέλα», μένοντας στο 1-1 με την Πάκος Φερέιρα, στο «Ντραγκάο»! Τουλάχιστον, όμως, απέφυγαν την ήττα, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 83’ (Μαϊκόν), με τον Φαλκάο να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα και σε περίπτωση όπου Μπράγκα και Μπενφίκα νικήσουν την Κυριακή (17/1), η Πόρτο θα απομακρυνθεί αρκετά από την κορυφή της βαθμολογίας...

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου (το ματς Σπόρτινγκ Λισσαβώνας- Νασιονάλ «κλείνει» την ημέρα) η Ολανένσε πέτυχε σπουδαία νίκη (εντός έδρας) 1-0 επί της Ναβάλ και έκανε ένα μικρό βήμα σωτηρίας, αφού, έστω και προσωρινά κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να σωθεί πήρε και η Σετούμπαλ στην έδρα της Γκιμαράες, τελικό αποτέλεσμα 2-2.