Πορτογαλία

Superliga: Ασταμάτητη η Πόρτο

Η Πόρτο πέρασε δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα από την έδρα της Ακαδέμικα με 3-0 για την 25η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος και διατήρησε τη διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Το ματς κρίθηκε υπέρ των «δράκων» μέσα σε δύο λεπτά, αφού στο 57’ ο Ρολάντο άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά ο Λισάντρο Λόπες με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Τον επίλογο έγραψε ο Μαριάνο Γκονζάλες στο 90’.

Στην τρίτη θέση, με 49 βαθμούς, είναι η Μπενφίκα μετά το άνετο πέρασμά της από τη Βιτόρια με 4-0 επί της Σετούμπαλ. Από δύο γκολ πέτυχαν για τους «αετούς» ο Όσκαρ Καρντόσο και ο Νούνο Γκόμες, ενώ ο Κώστας Κατσουράνης χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή, στο 72' αντί του Κάρλος Μάρτινς.