Πορτογαλία

Superliga: Νίκη με ανατροπή για Σπόρτινγκ

Ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Σπόρτινγκ επικράτησε της Μπελενένσες με 201 για τη 18η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Το γκολ της νίκης για τα «λιοντάρια» σημείωσε στο 80’ ο Έλντερ Ποστίγκα και χάρη σε αυτό η ομάδα του έφτασε τους 34 βαθμούς.

Ζωντανή στο κυνήγι της εξόδου του Champions League, ακόμη και του τίτλου, παρέμεινε η Λεϊσόες, αφού με ένα γκολ του Φρεσό επικράτησε με 1-0 της Μπράγκα εκτός έδρας. Έτσι η νικητές έφτασαν τους 34 βαθμούς, όσους έχει με ένα ματς λιγότερο η Μπενφίκα, που υπολείπεται ενός πόντου της Πόρτο.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας υποδέχεται την Κυριακή τη 16η Ρίο Άβε. Η δεύτερη του πίνακα, Μπενφίκα, φιλοξενεί τη 12η, Πάκος Φερέιρα.