Πορτογαλία

Αποκλεισμός στα πέναλτι για Μπενφίκα

Η Λεϊσόες προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας νικώντας με 5-4 στα πέναλτι την Μπενφίκα, μετά από έναν αγώνα που έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας και στην ημίωρη παράταση. Μοιραίος για τους «αετούς» ήταν ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες, που αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, ενώ ο Κώστας Κατσουράνης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και ευστόχησε από την άσπρη βούλα (2-2).

Η Πόρτο με πολλούς αναπληρωματικούς στη σύνθεσή της απέκλεισε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 4-1 τη Σινφάες, ομάδα τέταρτης κατηγορίας. Ο Γκουαρίν πέτυχε δύο γκολ (78’, 86) και από ένα οι Φαρίας (52’) και Καντέιας (82’) για τους «δράκους», ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σίλβα (76’).