Πορτογαλία

Superliga: «Σοκ» για Λεϊσόες, έμεινε πρώτη η Μπενφίκα

Οδυνηρή ήττα από τη Γκιμαράες με 1-0 γνώρισε η Λεϊσόες δεχόμενη γκολ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης για την ενδέκατη αγωνιστική. Έτσι έχασε την ευκαιρία να ανακτήσει τα πρωτεία στη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος καθώς έμεινε στους 23 βαθμούς, ενώ στην κορυφή παρέμεινε η Μπενφίκα έχοντας 25.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μπράγκα δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Τροφένσε, η οποία βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας στο 0-0. Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μπράγκα έχασε έδαφος για την προσπάθεια που κάνει, στο να διεκδικήσει μία θέση που οδηγεί στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.