Πορτογαλία

Superliga: Έμφραγμα στο 88’ για Μπενφίκα

Ένα γκολ του Γουέσλεϊ στο 88ο λεπτό στέρησε από την Μπενφίκα τη δυνατότητα να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Λεϊσόες και να πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας την Πόρτο. Το 1-1 έμελε να είναι το τελικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για την πέμπτη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Το σκορ είχε ανοίξει για την ομάδα του Κίκε Φλόρες στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης ο Όσκαρ Καρντόσο μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τους «αετούς» στους 9 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι έφτασαν στους 10 χάνοντας την ευκαιρία να περάσουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Γκιμαράες και Μπράγκα έμειναν στο 0-0.