Πορτογαλία

Superliga: Ισόπαλο το ντέρμπι, αποβλήθηκε ο Κατσουράνης

Ισόπαλο, 1-1, έληξε το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Πόρτο στο «Ντα Λουζ», με τον Κώστα Κατσουράνη να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής για τους «αετούς». Η κακή μέρα φάνηκε από το πρωί για τον Έλληνα άσο. Στο 10’ ανέτρεψε τον Λούτσο Γκονζάλες εντός περιοχής και καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των «δράκων», ενώ ο θύτης δέχτηκε και κίτρινη κάρτα. Ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι ανέλαβε την εκτέλεσή του κι άνοιξε το σκορ. Στο 56’ η ισοφάριση ήρθε από τον Καρντόσο, ο οποίος μετά από ασθενή απομάκρυνση του Έλτον με κεφαλιά έγραψε το 1-1 παρά την προσπάθεια του Μπρούνο Άλβες να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας της ομάδας του. Τρία λεπτά μετά ο Κατσουράνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κριστιάν Ροντρίγκες. Στα λεπτά που απέμεναν οι πρωταθλητές παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπενφίκα (Φλόρες): Κιμ, Περέιρα, Κατσουράνης, Λουιζάο, Λέο (69’ Αμορίμ), Γέμπντα, Μάρτινς, Ντι Μαρία, Ρέγες, Αϊμάρ (50’ Νούνο Γκόμες), Καρντόσο (65’ Σίντνεϊ).

Πόρτο (Φερέιρα): Έλτον, Σαπουράνου, Άλβες, Ρολάντο, Φουτσίλε, Φερνάντο (62’ Χουλκ), Λούτσο, Κόστα (46’ Γκουαρίν), Μεϊρέλες (82’ Καντέιας), Ροντρίγκες, Λισάντρο.