Πορτογαλία

Superliga: Γκέλα για Γκιμαράες

Στραβοπάτησε η Γκιμαράες κι έχασε έδαφος στη μάχη για μία θέση στο επόμενο Champions League. Η μεγάλη έκπληξη του πορτογαλικού πρωταθλήματος έμεινε στο 2-2 με την προτελευταία της βαθμολογίας Πάσος Φερέιρα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής. Η Γκιμαράες προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Με το αποτέλεσμα αυτό είναι δεύτερη με 45 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Μπενφίκα και πέντε από Σετούμπαλ και Σπόρτινγκ, που έχουν όμως ένα ματς λιγότερο.

Ώρα στέψης για την Πόρτο

Το παιχνίδι ανάμεσα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Πόρτο, και την ενδέκατη, Αμαδόρα, δεσπόζει στο πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής της Superliga. Οι «δράκοι» κατάφεραν να νικήσουν με 2-1 την Μπελενένσες, παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ και πλέον θέλουν τη νίκη μέσα στο «Ντραγκάο» για να στεφθούν τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητές. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εντός έδρας με 3-1 της Ακαδέμικα. Οι γηπεδούχοι θα αγωνιστούν χωρίς τον αμυντικό Τσεχ, ενώ αμφίβολος είναι ο Λίμα. Στο απέναντι στρατόπεδο θα απουσιάσει ο Ντουάρτε., ενώ αμφίβολοι είναι οι Φερνάντο, Εντιαγέ και Μορένο.

Η Μπενφίκα φιλοξενείται από τη δέκατη, Μποαβίστα. Οι «αετοί» επιβλήθηκαν με 4-1 της Πάκος Φερέιρα στο "Ντα Λουζ", ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την ήττα (3-1) στην έδρα της Σετούμπαλ. Τέλος, η πέμπτη του βαθμολογικού πίνακα, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, υποδέχεται την έκτη, Μπράγκα. Τα «λιοντάρια» απέσπασαν την ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Ρέιντζερς για τη φάση των «8» του Κυπέλλου UEFA, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήρθαν ισόπαλοι (0-0) εντός έδρας με τη Λεϊσόες.