Πορτογαλία

Η Σετούμπαλ κατέκτησε το Λιγκ Καπ!

Η Σετούμπαλ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και κατέκτησε το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας νικώντας με 3-2 στα πέναλτι την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον τελικό που έγινε στο «Μουνισιπάλ» του Αλγκάρβε. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική διάρκεια του αγώνα και τα πάντα κρίθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα (δεν προβλέπεται παράταση στη συγκεκριμένη διοργάνωση). Εκεί ο τερματοφύλακας της Βιτόρια, Εντουάρντο, αναδείχθηκε σε μορφή της αναμέτρησης καθώς απέκρουσε τα πέναλτι των Πόλγκα, Λιέντσον και Ιζμαΐλοφ.

Η Σετούμπαλ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και κατέκτησε το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας νικώντας με 3-2 στα πέναλτι την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον τελικό που έγινε στο «Μουνισιπάλ» του Αλγκάρβε. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική διάρκεια του αγώνα και τα πάντα κρίθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα (δεν προβλέπεται παράταση στη συγκεκριμένη διοργάνωση). Εκεί ο τερματοφύλακας της Βιτόρια, Εντουάρντο, αναδείχθηκε σε μορφή της αναμέτρησης καθώς απέκρουσε τα πέναλτι των Πόλγκα, Λιέντσον και Ιζμαΐλοφ. Έτσι η Σετούμπαλ έγινε η πρώτη νικήτρια της νεοσύστατης διοργάνωσης για τα δεδομένα της Πορτογαλίας και πρόσθεσε μία ακόμη κούπα στη συλλογή της μετά από το Κύπελλο που κατέκτησε το 2005 νικώντας με 2-1 στον τελικό την Μπενφίκα. Αξίζει να σημειωθεί πως η Σετούμπαλ φέτος σε τέσσερις αγώνες απέναντι στη Σπόρτινγκ ήταν αήττητη, καθώς είχε μία ισοπαλία (2-2) και μία νίκη στο πρωτάθλημα (1-0), καθώς επίσης και μία ακόμη νίκη στη φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ (1-0).