Πορτογαλία

Superliga: Έμφραγμα στο 94' για Μπράγκα!

Ένα γκολ του Ζορζίνιο στο 82ο λεπτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Μπράγκα τη νίκη επί της Αμαδόρα εκτός έδρας στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Φερνάντο κι ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Πεϊσότο στο 89' και του Μιγκελίτο στη φάση που έγινε το πέναλτι.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα

Το παιχνίδι ανάμεσα στην όγδοη της βαθμολογίας, Μπελενένσες, και την τρίτη, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, δεσπόζει στο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Superliga. Οι γηπεδούχοι ήρθαν ισόπαλοι (1-1) στην έδρα της Μπράγκα, ενώ τα «λιοντάρια» έκαναν την έκπληξη, αφού νίκησαν (2-0) εντός έδρας την πρωτοπόρο, Πόρτο. Η Μπελενένσες δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημένου, Γκαμπριέλ Γκόμες, και των τραυματιών, Ούγκο Λεάλ, Αμορίμ και Φερνάντο. Δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα οι φιλοξενούμενοι.

Να επιστρέψει στις νίκες θέλει η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα, Πόρτο, κόντρα στην τελευταία, Λεϊρία. Οι φιλοξενούμενοι την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχαν την πρώτη εντός έδρας νίκη (3-1) τους κόντρα στη Ακαδέμικα. Χωρίς απουσίες θα παραταχθούν οι «δράκοι», ενώ η ομάδα της Λεϊρία θα αγωνιστεί χωρίς τους τιμωρημένους, Ζοάο Πάουλο και τους τραυματίες, Μασιέλ, Τιάγο και Νέλσον.

Η δεύτερη του πορτογαλικού πρωταθλήματος, Μπενφίκα, υποδέχεται την ένατη, Νασιονάλ. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκιμαράες, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήρθαν ισόπαλοι (0-0) με τη Σετούμπαλ. Οι «αετοί» θα παραταχθούν χωρίς τον τιμωρημένο, Ρουί Κόστα, και του τραυματίες Νταβίντ Λουίζ και Λέο.