Πορτογαλία

Superliga: Άνετη νίκη για Μπενφίκα

Μετά από δύο συνεχείς ήττες που την απομάκρυναν από την κορυφή, η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 3-0 της Αμαδόρα στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Ροντρίγκες, ενώ ο Καρντόσο με πέναλτι στο 71’ και ο Νούνο Γκόμες στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Με τη νίκη αυτή οι «αετοί» έφτασαν τους 28 βαθμούς, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Πόρτο. Η τελευταία δοκιμάζεται την Παρασκευή στη Μαδέιρα από τη Νασιονάλ, ενώ η τρίτη της βαθμολογίας Σπόρτινγκ υποδέχεται το Σάββατο την Πάσος Φερέιρα.

Μετά από δύο συνεχείς ήττες που την απομάκρυναν από την κορυφή, η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 3-0 της Αμαδόρα στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Ροντρίγκες, ενώ ο Καρντόσο με πέναλτι στο 71’ και ο Νούνο Γκόμες στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. O Kώστας Κατσαουράνης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Με τη νίκη αυτή οι «αετοί» έφτασαν τους 28 βαθμούς, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Πόρτο. Η τελευταία δοκιμάζεται την Παρασκευή στη Μαδέιρα από τη Νασιονάλ, ενώ η τρίτη της βαθμολογίας Σπόρτινγκ υποδέχεται το Σάββατο την Πάσος Φερέιρα.