Πορτογαλία

Superliga: Ο «νόμος» της έδρας

Τρεις νίκες, σε ισάριθμους αγώνες, πέτυχαν οι γηπεδούχοι των πρώτων τριών, χρονικά, αναμετρήσεων του Σαββάτου για την 12η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Για την ακρίβεια, η Νασιονάλ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μποαβίστα, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ματς και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πινέιρο, μόλις στο 16ο λεπτό. Ακόμα, Με το ίδιο σκορ (2-0) νίκησε η Αμαδόρα την Λεϊσόες, ενώ η Ναβάλ δυσκολεύτηκε περισσότερο αφού, επικράτησε με 2-1 της Πάκος Φερέιρα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι αγωνιζόντουσαν με ποδοσφαιριστή λιγότερο από το 81’ καθώς είχε αποβληθεί ο Ριμπέιρο.

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο μεταξύ, σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπενφίκα πήρε το Σάββατο η Πόρτο. Οι «δράκοι» νίκησαν στο «Ντα Λουζ» με σκορ 1-0, στο ντέρμπι κορυφής, και έφτασαν τους 32 βαθμούς, επτά περισσότερους από τους «αετούς», που έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μπουν δυναμικά στην κατάκτηση του τίτλου. Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε στο 42ο λεπτό ο Ρικάρντο Κουαρέσμα με κοντινό σουτ. Ο Κώστας Κατσουράνης αγωνίστηκε σαν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 65’ από τον Καρντόσο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπενφίκα: Κιμ, Λουίς Φελίπε, Λουιζάο, Νταβίντ Λουίς, Λέο, Πετίτ, Κατσουράνης (65’ Καρντόσο), Μάξι Περέιρα (71’ Ντι Μαρία), Ροντρίγκες, Ρουί Κόστα, Νούνο Γκόμες (79’ Άντου)

Πόρτο: Έλτον, Μποσίνγκουα, Μπρούνο Άλβες, Πέδρο Εμάνουελ, Φουτσίλε, Ασουνσάο, Μεϊρέλες (81’ Μπολάτι), Λούτσο Γκονζάλες, Σεκτιουί (61’ Πόστιγκα), Κουαρέσμα (69’ Μαριάνο Γκονζάλες), Λισάντρο Λόπες

Επίσης, στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της 12ης αγωνιστικής, την περασμένη Παρασκευή, Σετουμπάλ και Μπελενένσε ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.