Πορτογαλία

Εκτός Λιγκ Καπ η Μπενφίκα

Αποκλείστηκε στα προηιτελικά του πορτογαλικού Λιγκ Καπ η Μπενφίκα γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Σετούμπαλ στη Βιτόρια, σε συνδυασμό και με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Ντα Λουζ». Οι «αετοί» προηγήθηκαν με τέρμα του Άντου, ωστόσο στην επανάληψη δέχτηκαν δύο γκολ και αποχαιρέτησαν τον θεσμό. Ο Κώστας Κατσουράνης έμεινε εκτός αποστολής από τον προπονητή του, Χοσέ Αντόνιο Καμάτσο. Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος της 2-1 από τον πρώτο αγώνα στην πρωτεύουσα και με νίκη 3-2 επί της Φάτιμα, ομάδας δεύτερης κατηγορίας, προκρίθηκε στα ημιτελικά. Η Μπέιρα Μαρ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πορτιμονένσε και είχε ηττηθεί με 1-0 στον πρώτο αγώνα, κατόρθωσε να πάρει την πρόκριση με 3-2, ενώ η Πεναφιέλ γνώρισε γλυκιά ήττα με 1-0 από τη Λεϊρία και προκρίθηκε χάρη στο υπέρ της 3-1 του πρώτου αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα)

Φάτιμα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-3 (2-1)
(15’ Σαλέιρο, 49’ Φαλάρδο-35’, 83’ Λιέντσον, 63’ Περεϊρίνια)

Λεϊρία-Πεναφιέλ 1-0 (1-3)