Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Μεγάλη κούρσα και χρυσό για Μπέντζαμιν

Με καταπληκτική κούρσα, ο Ρέι Μπέντζαμιν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

«Χρυσός» στα 400 μέτρα με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ο Ρέι Μπέντζαμιν. Ο Αμερικανός πρωταθλητής με καταπληκτικό σπριντ μετά το βιράζ τερμάτισε σε 46.46 και σημείωσε την τέταρτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, φτάνοντας στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του κι ισοφαρίζοντας την κορυφαία φετινή του επίδοση.

Έτσι, άφησε στη δεύτερη θέση τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Τόκιο και παγκόσμιο πρωταθλητή στη Βουδαπέστη, τον Νορβηγό Κάρστεν Βάρχολμ, ο οποίος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Μπέντζαμιν και τερμάτισε σε 47.06. Τρίτος ήταν ο «χάλκινος» στο Τόκιο και παγκόσμιος πρωταθλητής στο Όρεγκον, ο Βραζιλιάνος Αλισον Σάντος με 47.26.

Το χαρακτηριστικό είναι πως οι έξι πρώτοι της κούρσας κατέβηκαν τα 48’’.