Βόλεϊ

Μαγκιά Ολυμπιακού στο «Παλατάκι»!

Χωρίς τον Αγκάμεζ και παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 και 2-1 σετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» και έδειξε ξανά ποιος είναι το αφεντικό! Σοβαρά διαιτητικά λάθη κατά του «δικεφάλου».

Ολυμπιακός… πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Τι και αν είδαν τον Αγκάμεζ να τίθεται νοκ-άουτ λίγο πριν το πρώτο σερβίς και έπαιζαν χωρίς τους Νταφ και Φιλίποφ.

Τι και αν είδαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να διψάνε για εκδίκηση, μετά την προ 9 ημερών ήττα τους στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Τι και αν βρέθηκαν να χάνουν 1-0 και 2-1 σετ.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν ψυχωμένα, επικράτησαν, τελικά, 3-2 σετ του «δικεφάλου» στο «Παλατάκι» σε ένα καταπληκτικό τάι μπρέικ και κάνοντας το 3/3 απέναντί του φέτος, απέδειξαν ότι, τη δεδομένη χρονική στιγμή, αυτοί είναι το… αφεντικό!

Το ντέρμπι, πάντως, στιγματίστηκε από τα δύο, πολύ σοβαρά λάθη του διαιτητή Γεωργιάδη, για τα οποία «φωνάζει» ο ΠΑΟΚ. Στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 16-14 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο ρέφερι δεν είδε την ξεκάθαρη υπέρβαση του Στιβαχτή, με αποτέλεσμα να γίνει το 14-17, αλλά και το 14-18, αφού ο Πετκοβιτς, στην ίδια φάση, δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Στο τάι μπρέικ, δε, με το σκορ στο 7-6 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Σαφράνοβιτς χρεώθηκε με άουτ, ενώ η μπάλα έχει χτυπήσει ξεκάθαρα στο μπλοκ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 43 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο ΠΑΟΚ πήγε στους 35, τρεις λιγότερους από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, ο οποίος τον φιλοξενεί την ερχόμενη (16η) αγωνιστική!

inner

1ο σετ

Δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και να ξεκινήσει την… επιχείρηση «εκδίκηση» για τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ. Έχοντας πολύ καλή απόδοση στο μπλοκ, προηγήθηκε 16-10, ενώ το εξαιρετικό σερβίς του Ντάντε και ακόμη ένα μπλοκ, έδωσαν στον «δικέφαλο»… αέρα επτά πόντων, 22-15. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους τέσσερις πόντους, 23-19, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τον άφησαν να τους πλησιάσει περαιτέρω και έκαναν το 1-0, με 25-20.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ και με τον Τσούπκοβιτς να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες, ο Ολυμπιακός έφερε… τούμπα το 8-7 του ΠΑΟΚ και με τους Κοκκινάκη και Ζουπάνι προηγήθηκε 14-11 και 16-13. Τα συνεχόμενα, άσχημα σερβίς των γηπεδούχων, δε, επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να φτάσουν σχετικά άνετα στο 1-1, με 19-25.

inner
3o σετ

Ο Στάροβιτς (που δεν είχε αγωνιστεί στον τελικό του Λιγκ Καπ) έδωσε λύσεις στο τρίτο σετ, με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να προηγείται 11-7, αλλά τους Πειραιώτες να κάνουν το τρίτο σετ… ντέρμπι, μειώνοντας σε 11-10! Ο «δικέφαλος», όμως, σαν να… θύμωσε, έβαλε ξανά… μπρος τη μηχανή και με τον Ντάντε να πλαισιώνει τώρα τον Σέρβο, «καθάρισε» για το 2-1, με 25-19.

4ο σετ

Τρομερή «μάχη» έγινε στο 4ο σετ. Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν «έτρεξε» ένα σερί 4-0 και ξέφυγε με 10-6, ενώ ο Ανδρεάδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 6-8. Ενώ το σκορ ήταν 16-14 υπέρ του Ολυμπιακού, δε, είχαμε και την πρώτη (από τις δύο) φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο του ΠΑΟΚ. Ο Στιβαχτής, μετά από πέρασμα της μπάλας, έκανε υπέρβαση, ο διαιτητής Γεωργιάδης, ωστόσο, έδωσε τον πόντο στον Ολυμπιακό και κόκκινη κάρτα στον Πέτκοβιτς! Το σκορ έγινε, τελικά, 18-14 υπέρ των Πειραιωτών, που ισοφάρισαν ξανά, 2-2, με 17-25.

inner
5ο σετ

Στο τάι μπρέικ έγινε… ντερμπάρα! Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, ωσότου ο Ολυμπιακός ξέφυγε κάπως (6-8), με τον Σαφράνοβιτς, όμως, να χρεώνεται άουτ, ενώ η μπάλα έχει χτυπήσει ξεκάθαρα στο μπλοκ… Ο ΠΑΟΚ, πάντως, ισοφάρισε 8-8 με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Στάροβιτς, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ψυχωμένα και προηγήθηκαν με τρεις, 13-10. Τίποτα, όμως, ακόμη, δεν είχε τελειώσει! Ο πρωταθλητής Ελλάδας, με σερί 3-0, ισοφάρισε 13-13. Ο Τσούπκοβιτς έφερε το πρώτο ματς μπολ (14-13), ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε (14-14) και ο αγώνας κρίθηκε με το πέρασμα του Στιβαχτή, ύστερα από την κακή υποδοχή του Κοκκινάκη και την άουτ επίθεση του Στάροβιτς, για το 16-14.