Ειδήσεις

Φίνοι Φινλανδοί

Εδώ κέρδισαν την Τουρκία, στη Σουηδία θα κολλούσαν; Η Φινλανδία επικράτησε εύκολα 81-60 κι έκανε το 2/2 στον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Πρώτος σκόρερ ο Τζέραλντ Λι με 14.

Το ντέρμπι των Βορείων ήταν… τέτοιο μόνο για ένα δεκάλεπτο. Η Φινλανδία επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο επικράτησε της Σουηδίας με 81-60 διπλασιάζοντας τις νίκες της στον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Οι άμυνες ήταν απούσες, οι επιθέσεις έβγαζαν «φωτιές» με τους Κόπονεν και Ράνικο να έχουν από 8 και τους Γερέμπκο και Τέιλορ από 10. Έτσι το 27-27 του πρώτου δεκαλέπτου αν και σπάνιο ήταν μάλλον φυσιολογικό. Η Φινλανδία μπήκε στη δεύτερη περίοδο με 10-0 κρατώντας στο μηδέν τους Σουηδούς για τέσσερα λεπτά (37-27) και με συνολικό επί μέρους σκορ 21-4 πήγε στο ημίχρονο με +17, 48-31.

Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν συνέχισε να… ξεμακραίνει στο δεύτερο μέρος (67-42) με τους Λι και Μούρινεν να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Η Σουηδία έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μείωσε στους 14 (71-57) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά… μέχρι εκεί.

Δεκάλεπτα: 27-27, 48-31, 67-46, 81-60

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Νίκιλα, Μούρινεν 12, Χαφ 10, Λι 14, Σάλιν 5, Κότι 9, Κόπονεν 10, Χάανπε, Μότολα 7, Αχόνεν 4, Ράνικο 10.

Σουηδία (Ντιν): Χάκανσον 5, Σκιόλντεμπραντ 7, Κίελμπομ 7, Πίτα 4, Πίτα, Α. Γκάντεφορς, Τ. Μασάμπα, Γκραντ 4, Γερέμπκο 12, Μπ. Μασάμπα, Ρας 2, Τέιλορ 19, Β. Γκάντεφορς.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο).