NBA

Ζωντανοί με τρομερή ανατροπή και Γιανγκ οι Χοκς

Οι Χοκς επέστρεψαν από το -14 στα τελευταία εννιά λεπτά, νίκησαν 111-110 και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά απέναντι στους Χιτ με ήρωα τον Τρε Γιανγκ που πέτυχε το καλάθι της νίκης στα 5,5’’.

Μην ξεγράφετε ακόμη τους Χοκς! Αν και βρέθηκαν στο -14 (80-94) εννιά λεπτά πριν το τέλος, κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να νικήσουν 111-110 τους Χιτ με τον Τρε Γιανγκ να πετυχαίνει το καλάθι τις νίκης 5,5’’ πριν το τέλος. Έτσι μείωσαν σε 2-1 τη σειρά με το Μαϊάμι, που έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα με τον Τζίμι Μπάτλερ.

Η Ατλάντα είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος (61-54), αλλά με ένα επί μέρους 16-31 το ματς γύρισε «τούμπα» στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Οι Χιτ έδειχναν να «καθαρίζουν» στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Γιανγκ που στο τελευταίο τρίλεπτο πέτυχε 10 πόντους έναντι 9 όλου του Μαϊάμι!

Ο ηγέτης των γηπεδούχων, που έπαιξαν ξανά χωρίς τον τραυματία Καπελά, είχε 24 πόντους και 8 ασίστ, ενώ Μπογκντάνοβιτς με 18 και Χάντερ με 17 ακολούθησαν. Ο Τάιλερ Χίρο είχε 24 για το Μαϊάμι, ενώ ο Μπάτλερ μέτρησε 20 με 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Μαξ Στρους να προσθέτει άλλους 20.

Το τέταρτο ματς θα γίνει ξημερώματα Δευτέρας (2:00) και πάλι στην Ατλάντα.

Δωδεκάλεπτα: 22-24, 61-54, 77-85, 111-110