NBA

Ο Λίλαρντ σόκαρε τους Ουόριορς

Έστειλαν το ματς στην παράταση αλλά δεν κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα οι Ουόριορς, που ηττήθηκαν 110-109 από τους Μπλέιζερς, με τον Λίλαρντ να δίνει την χαριστική βολή.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λίλαρντ, οι Μπλέιζερς ξέραναν με 110-109 τους Ουόριορς στην παράταση.

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 102-102 με τρίποντο του Κέβιντ Ντουράντ.

Στον έξτρα χρόνο, όμως, δεν κατάφεραν να σταθούν στο ύψος τοπυς.

Λίγο πριν το φινάλε -και παρότι είχαν προβάδισμα δύο πόντων και την κατοχή της μπάλας- ένα λάθος του Κάρι ήταν αρκετό για να δώσει την ευκαιρία στον Λίλαρντ να πετύχει το νικητήριο τρίποντο της ομάδας του Πόρτλαντ.

Συνολικά σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ είχε 24 και ο Νούρκιτς 27.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 46-52, 71-75, 102-102, 109-110

Χωρίς πρόβλημα λύγισαν τους Τζαζ οι Σίξερς, με σκορ 114-97 και πανηγύρισαν την όγδοη σερί νίκη τους.

Κορυφαίος του ματς για την ομάδα της Φιλαδέλφια ήταν ο Εμπίντ με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ τριπλ νταμπλ έκανε ο Σίμονς με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-22, 52-58, 79-95, 97-14