NBA

Ζόρισαν τους Σανς οι Πέλικανς, αλλά... 1-0

Με ηγέτη τον Κρις Πολ στην τέταρτη περίοδο, οι Σανς έκαναν το 1-0 απέναντι στους Πέλικανς επικρατώντας 110-98.

Πιο δύσκολα από ό,τι περίμεναν οι περισσότεροι, οι Σανς άνοιξαν το σκορ στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs επικρατώντας 110-98 των Πέλικανς.

Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ σε όλο το ΝΒΑ έδειχνε πως θα έχει εύκολο έργο, όταν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +19 (53-34), ωστόσο η Νέα Ορλεάνη ψαλίδισε τη διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου στους οκτώ (79-71).

Εκεί ανέλαβε δράση ο Κρις Πολ, ο οποίος πέτυχε 19 από τους 30 πόντους του στο τελευταίο δωδεκάλεπτο «καθαρίζοντας» το ματς. Ο 37χρονος γκαρντ είχε 14/16 σουτ, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ήταν ο κορυφαίος έχοντας συμπαραστάτες τον Ντέβιν Μπούκερ με 25 πόντους και 8 ασίστ, αλλά και τον ΝτιΆντρε Έιτον με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Για τους μαχητικούς Πέλικανς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 25 πόντους αλλά με 9/25 σουτ, ενώ οι επίσης άστοχοι Μπράντον Ίνγκραμ (6/17) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (7/21) είχαν από 18 πόντους, με τον Λιθουανό να κατεβάζει και 25 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα Τρίτης και πάλι στο Φίνιξ (5:00 πμ.).

Δωδεκάλεπτα: 28-16, 53-34, 79-71, 110-98