NBA

Ζωντανοί οι Ράπτορς, νίκησαν τους Σίξερς και μείωσαν σε 3-1

Με ηγέτη τον Πασκάλ Σιάκαμ οι Ράπτορς επικράτησαν των Σίξερς με 110-102 στο Τορόντο και μειώνοντας σε 3-1 απέφυγαν το… σκούπισμα μένοντας ζωντανοί.

Οι «σκούπες» των Σίξερς έμειναν στην αποθήκη. Οι Ράπτορς έδειξαν χαρακτήρα, επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους στο Τορόντο με 110-102 και μείωσαν σε 3-1 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs. Το πέμπτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει πλέον στη Φιλαδέλφεια, τα ξημερώματα της Τρίτης (03:00 πμ.).

Ο Πασκάλ Σιάκαμ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές έχοντας 34 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 τάπες, ενώ 24 πόντους πρόσθεσε ο Γκάρι Τρεντ. O Φρεντ ΒανΒλιτ έπαιξε μόλις 15 λεπτά αποχωρώντας με ενοχλήσεις. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 πόντους αλλά με μόλις 5/17 για τους ηττημένους, ενώ στους 21 έμεινε ο Τζοέλ Εμπίντ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 50-38 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς αντεπιτέθηκε και στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου πλησίασε στον πόντο, 78-77, όπως συνέβη και στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκάλεπτο, 82-81. Ωστόσο οι παίκτες του Νικ Νερς με ηγέτη τον Σιάκαμ κυριάρχησαν στο υπόλοιπο του ματς και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς όταν τριάμισι λεπτά πριν το τέλος έφτασαν στο 101-87.

Δωδεκάλεπτα: 24-24, 54-49, 80-77, 110-102.