NBA

Ραψωδία Λέοναρντ και ισοφάριση από Ράπτορς!

Οι Ράπτορς καθοδηγούμενοι από έναν συγκλονιστικό Λέοναρντ άλωσαν τη Φιλαδέλφεια με 101-96 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Ο Κογουάι Λέοναρντ δεν επέτρεψε στους Σίξερς να φτάσουν σε match-ball πρόκρισης οδηγώντας τους Ράπτορς σε μεγάλη νίκη 101-96 στη Φιλαδέλφεια. Πλέον η σειρά των ημιτελικών της Ανατολής είναι στο 2-2 και μεταφέρεται για το πέμπτο ματς στο Τορόντο (ξημερώματα Τετάρτης, στις 3:00).

Ο πρωταθλητής στο παρελθόν με τους Σπερς είχε 39 πόντους με 8/12 βολές, 8/13 δίποντα και 5/7 τρίποντα, καθώς επίσης 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με μοναδικό ψεγάδι 7 του λάθη. Κι αυτή τη φορά δεν ήταν μόνος έχοντας αρκετή συμπαράσταση, με τον Μαρκ Γκασόλ να ξεχωρίζει έχοντας 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μόνο ο Τζίμι Μπάτλερ με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Σίξερς, καθώς ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε στους 11 με 2/7 σουτ, ενώ 16 είχε ο Τομπάιας Χάρις αλλά με 7/23.

Οι Ράπτορς με ηγέτη τον Λέοναρντ, που είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ημίχρονο, είχαν εξ αρχής τον έλεγχο και έφτασαν στο +9, 34-43, τρία λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Όμως τα κακά τους ποσοστά στα τρίποντα (5/21) επέτρεψαν στους γηπεδούχους παρά τη μέτρια παρουσία από Εμπίντ και Σίμονς να κλείσουν το πρώτο μέρος μόλις στο -2, 45-47, χάρη κυρίως στη δράση του Μπάτλερ (14π., 6 ριμπ. στο ημίχρονο). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Σίξερς πήραν τα ηνία φτάνοντας μέχρι το +5, 59-54, αλλά όχι για πολύ, αφού ο Λέοναρντ με πολύτιμες λύσεις και από τον Γκασόλ επανέφερε την ισορροπία (75-75). Το ματς κυλούσε στην κόψη του ξυραφιού μετά το τρίποντο του Ρέντικ (80-81), αλλά το φοβερό τρίποντο του Λέοναρντ πάνω σε άμυνα του Εμπίντ στο 1:01 πριν το τέλος «έκοψε» τα πόδια των γηπεδούχων και έκρινε ουσιαστικά το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 75-75, 96-101