NBA

Ο Καπέλα μετατράπηκε σε Γιάο Μινγκ (video)

Το ΝΒΑ επανήλθε σε αγωνιστικούς ρυθμούς και ο Κλιντ Καπέλα επιφύλασσε μια ξεχωριστή επίδοση στα πρότυπα του Γιάο Μινγκ.

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς μπορεί να έβαλαν τέλος στο θετικό σερί πέντε αγώνων των Χιούστον Ρόκετς, ωστόσο ο Κλιντ Καπέλα κατάφερε να ξεχωρίσει με την απόδοσή του, η οποία συνδυάστηκε με ένα ιδιαίτερο επίτευγμα που θύμισε τον Γιάο Μινγκ.

Ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ / σέντερ, πέτυχε 29 πόντους (1/1 β και 14/21 σουτ), μοίρασε 1 ασίστ, κατέβασε 21 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ στα 43 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ του «Little Caesars Arena».

Με την επίδοση αυτή, ο Καπέλα έγινε ο πρώτος παίκτης των Χιούστον Ρόκετς που καταγράφει στην στατιστική του τουλάχιστον 25 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 μπλοκ σε ένα παιχνίδι.

Ο τελευταίος που το είχε καταφέρει ήταν ο Γιάο Μινγκ στις 11 Μαρτίου 2005, στην νίκη των «ρουκετών» επί των Φίνιξ Σανς με σκορ 127 – 107, με τον πανύψηλο σέντερ (2μ και 26 εκ) που σημείωσε 27 πόντους (10/18 σουτ και 7/9 β), 22 ριμπάουντ και 5 μπλοκ σε 35 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα ξημερώματα οι Ρόκετς μπορεί να ηττήθηκαν στην παράταση από τους Πίστονς με σκορ 116 – 111 (κανονική διάρκεια 98 - 98), ωστόσο ο Καπέλα κατάφερε να γράψει ιστορία για λογαριασμό της ομάδας από το Τέξας.