NBA

Νίκη και 3-2 για τους Γουόριορς χωρίς τον Ντουράντ

Τη νίκη με 104-99 πήραν οι Γουόριορς απέναντι στους Ρόκετς και έτσι προηγούνται με 3-2 στη σειρά των πλέι-οφ. Τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ντουράντ.

Έχασαν τον Ντουράντ με τραυματισμό στην τρίτη περίοδο. Έχασαν τη διαφορά των 20 πόντων που είχαν αλλά τελικά οι Γουόριορς πήραν αυτό που ήθελαν. Τη νίκη 104-99 απέναντι στους Ρόκετς και έτσι προηγούνται με 3-2 στη σειρά των πλέι-οφ.

Οι πρωταθλητές είχαν τον Τόμπσον σε πολύ καλή ημέρα με 27 πόντους την στιγμή που ο Κάρι τελείωσε το ματς με 25 και ο Ντουράντ με 22 πόντους μέχρι την στιγμή του τραυματισμού του. Για τους Ρόκετς ο Χάρντεν είχε 31 πόντους και οκτώ ασίστ ενώ ο Γκόρντον 19 πόντους.

Αρκετές εναλλαγές στο σκορ στο παιχνίδι με τους Γουόριορς να ανεβάζουν τη διαφορά στους 20 στη δεύτερη περίοδο (57-37), διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Οι Ρόκετς μείωσαν με το ματς να συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο και στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι ισόπαλες 72-72.

Στην τέταρτη περίοδο οι Γουόριορς διατήρησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα για να κλειδώσουν τη νίκη λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 104-99 με ένα λέι-απ του Τόμπσον.

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 8 (12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντουράντ 22 (5 ριμπάουντ), Κάρι 25 (9/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ιγκουοντάλα 11, Τόμπσον 27, Γερέμπκο 3, ΜακΚίνι 1, Λούνι 5, Κουκ, Λίβινγκστον 2

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 13 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (14 ριμπάουντ), Πολ 11 (3/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 31 (8 ασίστ), Γκόρντον 19, Νένε 6, Ρίβερς 2, Γκριν, Σάμπερτ 11