NBA

ΝΒΑ: Υπήρξε παράβαση Μίτσελ πριν στείλει το ματς Καβαλίερς-Μπουλς στην παράταση και φτάσει τους 71π.

Το φοβερό ρεκόρ των 71π. του Ντόνοβαν Μίτσελ δεν έπρεπε να είχε γίνει ποτέ και οι Καβαλίερς έπρεπε να είχαν χάσει από τους Μπουλς.

Το Last Two Minute Report, δηλαδή η ανάλυση των διαιτητικών αποφάσεων στα τελευταία δύο λεπτά των αγώνων, ομολογεί πως υπήρξε παράβαση πριν τη φάση που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα των Καβαλίερς με τους Μπουλς (143-141).

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή του και παίρνοντας το ριμπάουντ ευστόχησε και έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο όπως παραδέχεται το ΝΒΑ, ο γκαρντ του Κλίβελαντ μπήκε νωρίτερα από το επιτρεπτό στο ζωγραφιστό και το καλάθι του δεν έπρεπε να μετρήσει.

Σημειώνεται πως με το καλάθι αυτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ο Μίτσελ εκεί σημείωσε άλλους 13 πόντους και σημείωσε ένα ιστορικό ρεκόρ με 71 πόντους.