NBA

Επέστρεψαν από το -23 με επικό ΛαΒίν οι Μπουλς, έπιασαν εξάδα οι Νετς!

Οι Μπουλς με οδηγό τον Ζακ ΛαΒίν που πέτυχε 36 πόντους, επέστρεψαν από το -20 επικρατώντας 128-107 των Γκρίζλις. Νίκες γοήτρου για Νετς και Μπλέιζερς κόντρα σε Τίμπεργουλβς και Τζαζ.

Απίθανο «come back» των Μπουλς ! Οι «ταύροι» επικράτησαν των Γκρίζλις με 128-107, επιστρέφοντας από το -23 με τον Zακ ΛαΒιν να πετυχαίνει 36 πόντους και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχής τους στα play-in! Τρομερό ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο για τους «κόκκινους» που είχαν επί μέρους σκορ 75-39 και πλέον συγκατοικούν στη δέκατη θέση με τους Χοκς, μετρώντας 38 νίκες!

Σημαντική νίκη και για τους Νετς με αντίπαλο τους Τζαζ, ιδανικοί αυτόχειρες οι Τίμπεργουλβς, που ηττήθηκαν στη Μινεσότα από τους Πόρτλαντ Μπλέιζερς με 107-105.

Μπουλς-Γκρίζλις 128-107
Στο Σικάγο οι Γκρίζλις έκαναν εκκίνηση παίρνοντας από το πρώτο κιόλας 12λεπτο το προβάδισμα με 11 πόντους (36-25). Οι «λύκοι» συνέχισαν στο αντίστοιχο μομέντουμ και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (68-53) ενώ νωρίτερα βρέθηκαν στο +23. Στην επανάληψη, οι Μπουλς αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον ΛαΒίν μείωσαν αρχικά στους οκτώ (84-76) και με τρομερό σερί γύρισαν το ματς (93-84) στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. Το ματς έκλεισε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια μεγαλειώδη νίκη με 21 πόντους διαφορά (128-107).

Για τους Μπουλς ξεχώρισαν ο ΛαΒίν με 36 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο ΝτεΡόζαν με 31 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ κορυφαίοι για τους ηττημένους ο Μοράντ με triple double (17π, 10ασ, 10ριμπ) και ο Τζάκσον με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ διακρίθηκαν.

Νετς-Τζαζ 111-110

Στο Μπρούκλιν οι Νετς κατάφεραν με μεγάλη δυσκολία να επικρατήσουν των Τζαζ με 111-110 απέχοντας πλέον δύο νίκες από τους Χιτ και απέκτησαν προβάδισμα για την έκτη θέση της Ανατολής! Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο δωδεκάλεπτο καθώς προηγήθηκαν 30-17. Στη συνέχεια, κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους μέχρι και τους 16 πόντους (35-19) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τη διαφορά στους 11 (53-42) σκορ με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι Νετς συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο φτάνοντας στο +19 (76-57) στα μέσα της 3ης περιόδου. Ωστόσο το φινάλε του αγώνα ήταν συναρπαστικό καθώς οι Τζαζ μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη στους τέσσερις με τον Ολίνικ να μετατρέπεται σε μοιραίο αστοχώντας στο τελευταίο σουτ χάνοντας την ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, το οποίο έληξε 111-110.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Μπρίτζες με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντίνιγουϊντι με 17 πόντους, 12 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν ο Χόρτον-Τάκερ με 32 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Μάρκανεν με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη οι Νετς εδραιώθηκαν στην 6η θέση της Ανατολής, την στιγμή που οι Τζαζ, υποχώρησαν στο 36-42 έχοντας ως τόσο μαθηματικές ελπίδες για τα play-in.

Tίμπεργουλβς-Μπλέιζερς 105-107

Iδανικοί αυτόχειρες οι Τίμπεργουλβς καθώς ηττήθηκαν στη Μινεσότα από τους Μπλέιζερς με 107-105 μένοντας δύο νίκες μακριά από την ενδέκατη θέση. Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στα πρώτα 12 λεπτά με δύο πόντους (31-29). Οι Τίμπεργουλβς ανέβασαν τα ποσοστά τους σε ριμπάουντ και τρίποντο παίρνοντας το προβάδισμα, στο ημίχρονο με διαφορά έξι πόντων (62-56). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στους 10 πόντους και τους Μπλέιζερς να αντιδρούν πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με μόλις τέσσερις (86-82). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Σαρπ ήταν αυτός που με διαδοχικούς πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής, ενώ το τρίποντο του Όιμπανκ έφερε το σκορ 100-102, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο
Άντερσον πήρε την τελευταία προσπάθεια για τους Τίμπεργουλβς αστοχώντας σε λέι απ με αποτέλεσμα οι Μπλέιζερς να «αποδράσουν» από τη Μινεσότα με το τελικό 107-105!

Ο Σαρπ ήταν MVP για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας 27 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους “λύκους” ο Έντουαρντς ήταν εκπληκτικός με 37 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.