NBA

Τα απίστευτα νούμερα της ανατροπής των Μπακς απέναντι σε Σέλτικς

Οι Μπακς έκαναν ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο και ανέτρεψαν το -14 απέναντι στους Σέλτικς φτάνοντας στη νίκη μέσα στη Βοστώνη (107-110).

Απέμεναν 10:16 πριν το τέλος, όταν οι Σέλτικς με καλάθι του Πέιτον Πρίτσαρντ έφταναν στο 93-79 επί των Μπακς και το 3-2 φάνταζε δεδομένο. Οι πρωταθλητές, ωστόσο, με ένα μυθικό τελευταία δεκάλεπτο επέστρεψαν από το -14, πήραν τη νίκη (107-110) και μαζί το προβάδισμα στη σειρά που έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τα ξημερώματα του Σαββάτου στο Μιλγουόκι (02:30 πμ.).

Οι Μπακς έκαναν σχεδόν τα πάντα σωστά και οι Σέλτικς λάθος στην τελική ευθεία του Game 5 και αυτό αποτυπώνεται στους αριθμούς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, λοιπόν, το Μιλγουόκι είχε 31 πόντους με το αδιανόητο 163,2 στο Offensive Rating (πόντοι ανά 100 κατοχές), ενώ η Βοστώνη στο ίδιο διάστημα είχε 14 πόντους και 77,8 αντίστοιχα!

Παράλληλα, οι Μπακς είχαν 7 ασίστ για μόλις 2 λάθη, ενώ οι Σέλτικς 2 για 4 αντίστοιχα. Πέραν όλων αυτών, η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ κυριάρχησε και στον… αέρα έχοντας 14 ριμπάουντ έναντι 5 των γηπεδούχων. Μάλιστα πήρε 7 επιθετικά έναντι μόλις 4 αμυντικών των αντιπάλων, που αντίστοιχα ανανέωσαν μόλις 1 επίθεση αφού τα «ελάφια» πήραν 7 αμυντικά ριμπάουντ.