NBA

Μέγας Γιόκιτς και… 1-0 οι Νάγκετς

Ο Νίκολα Γιόκιτς συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις και οι Νάγκετς άνοιξαν το… σκορ στους ημιτελικούς της Δύσης απέναντι στους Μπλέιζερς.

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που τους χωρίζουν από τους τελικούς της Δύσης έκαναν οι Νάγκετς νικώντας με 121-113 τους Μπλέιζερς. Το δεύτερο ματς θα γίνει ξανά στο Ντένβερ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:00).

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν σε ένα ακόμη ματς καταπληκτικός. Ο Σέρβος σέντερ είχε 37 πόντους (11/18 σουτ), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 23 και ο Πολ Μίλσαπ με 19 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση. Μεγάλο ματς έκανε για τους Μπλέιζερς ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 39 πόντους (12/21 σουτ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ενές Καντέρ με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Ντένβερ είχε την πρωτοπορία από την αρχή του αγώνα (15-9), δίχως όμως να «χτίσει» κάποια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε ένα προβάδισμα μέχρι και τεσσάρων πόντων (47-51) στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι «σβόλοι» απάντησαν και στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου βρέθηκαν στο +11, 78-67. Το Πόρτλαντ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από το -5 (101-96) στην τελευταία περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν και έφτασαν στη νίκη.

Δωδεκάλεπτα: 32-32, 58-55, 93-84, 121-113.