NBA

«Καθάρισε» στο τέλος ο Λεμπρόν στην τιτανομαχία με Ντουράντ

Οι Λέικερς επέστρεψαν από το -12 στην τελευταία περίοδο και νίκησαν τους Σανς με τον Λεμπρόν Τζέιμς να «μιλά» στο τέλος και να χαλάει τη μεγάλη βραδιά του Κέβιν Ντουράντ.

Ένα ματς με άρωμα… τελικών Δύσης είδαμε στο Staples Center με τους Λέικερς να επικρατούν 100-95 των Σανς επιστρέφοντας από το -12 (72-84) στην τελευταία περίοδο.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν αυτός που με δύο μεγάλα καλάθια στο 1:11 και στα 41’’ πριν το τέλος έφερε την ομάδα του στο 95-91. Ο «βασιλιάς» είχε συνολικά 21 πόντους με 7/14 σουτ, 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 35 λεπτά. Σπουδαία εμφάνιση έκανε για την ομάδα του LA ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

Για τους Σανς, που έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλεϊ Μπιλ, ο Κέβιν Ντουράντ έκανε μυθικό παιχνίδι με 39 πόντους (14/28 σουτ), 11 ριμπάουντ αλλά και 8 λάθη, αφού δεν είχε μεγάλη συμπαράσταση.

Δωδεκάλεπτα: 18-30, 48-52, 72-84, 100-95