NBA

Εμφατική ισοφάριση από Τζαζ

Οι Τζαζ συνέτριψαν 124-105 τους Νάγκετς και έκαναν το 1-1 στη σειρά.

Με εντυπωσιακό τρόπο πήραν το αίμα τους πίσω για την ήττα στον πρώτο αγώνα στην παράταση οι Τζαζ. Η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ συνέτριψε με 124-105 τους Νάγκετς και έκανε το 1-1 στη σειρά που φαίνεται πως έχει πολύ δρόμο μπροστά της.

Η Γιούτα ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα, από τη δεύτερη περίοδο άρχισε να κεφαλαιοποιεί την υπεροχή της και στο τρίτο δωδεκάλεπτο πάτησε γκάζι και «καθάρισε» το ματς φτάνοντας και στο +31.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ μετά τους 57 πόντους είχε απόψε άλλους 30 (6/7 τρίποντα) και 8 ασίστ, ενώ 26 πόντους είχε ο Τζόρνταν Κλάρκσον από τον πάγκο, 19 ο Ρούντι Γκομπέρ και 18 ο Τζο Ινγκλς. Εξαιρετική δουλειά έκανε στην άμυνα ο Ρόις Ο' Νιλ που κατέγραψε και 9 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ πρόσθεσε άλλους 28 (6/9 τρίποντα), αλλά οι υπόλοιποι υστέρησαν με πρώτο τον Τζαμάλ Μάρεϊ που έμεινε στους 14 με 6/13 σουτ.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 23:00 (ώρα Ελλάδας).

Δωδεκάλεπτα: 25-27, 48-61, 77-104, 105-124