NBA

Έλαμψαν οι Big Three των Σανς-Νίκησαν τον... Μπέικον οι Καβαλίερς

Οι Σανς νίκησαν τους Μπλέιζερς με την τριάδα Ντουράντ, Μπούκερ και Μπιλ να ξεχωρίζει.

Μια γεύση της δυναμικής τους έδωσαν οι Σανς, στη φιλική νίκη με 117-106 επί των Μπλέιζερς. Ο Κέβιν Ντουράντ και ο Ντέβιν Μπούκερ είχαν από 19 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μπράντλεϊ Μπιλ παίζοντας για μόλις 15, 18 και 18 λεπτά αντίστοιχα. Για το Πόρτλαντ ο Σκουτ Χέντερσον, νούμερο τρία του ντραφτ, έμεινε στους 8 πόντους με 3/11 σουτ και 5 λάθη.

Οι Ρόκετς με επί μέρους σκορ 36-13 στην τελευταία περίοδο έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν στο Σαν Αντόνιο με 99-89 τους Σπερς, που έπαιξαν χωρίς τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα.

Οι Σίξερς χωρίς Εμπίντ και (φυσικά) Χάρντεν πέρασαν με 127-119 από το Μπρούκλιν με 21 πόντους του Κέλι Ούμπρε, ενώ από 18 πόντους είχαν οι Τομπάιας Χάρις και Πολ Ριντ. Ο Καμ Τόμας είχε 18 πόντους για τους Νετς, που έπαιξαν χωρίς τον Μικάλ Μπρίτζες.

Οι Πέισερς με 15 πόντους και 8 ασίστ σε 23 λεπτά από τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον επιβλήθηκαν 116-112 των Χοκς, για τους οποίους δεν έπαιξαν οι Γιανγκ, Μάρεϊ και Καπελά, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Καβαλίερς συνέτριψαν με 120-98 τη Μακάμπι Ρα’Ανανά, για την οποία ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού Ντουέιν Μπέικον είχε 14 πόντους με 6/14 σουτ σε 19 λεπτά.

Τέλος, οι Τζαζ επικράτησαν 114-94 των Μπρέικερς από τη Νέα Ζηλανδία με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ του Λάουρι Μάρκανεν.