NBA

Διέλυσαν τους Χοκς με «διπλό» Γιάννη οι Μπακς

Επιβλητική νίκη με 144-112 επί των Χοκς πήραν οι Μπακς στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούμπο να πετυχαίνει double double.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για ακόμα μια φορά να λάμπει, οι Μπακς διέλυσαν με 144-112 τους Χοκς, μετατρέποντας το ματς σε περίπατο.

Τα «ελάφια» πήραν από το πρώτο, κιόλας, δωδεκάλεπτο ευρύ προβάδισμα που πλησίασε μέχρι και τους 50 πόντους και έφτασαν έτσι σε μια ακόμα άνετη νίκη που τους κρατάει στην κορυφή της Ανατολής.

Ο Αντετοκούμπο πέτυχε double double με 16 πόντους και δέκα ασίστ, ενώ είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ, δύο κοψίματα και ένα κλέψιμο στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Ντόρσεϊ από την άλλη έπαιξε για 16 λεπτά και πέτυχε εννιά πόντους, δύο ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ένα κόψιμο.

Τα δωδεκάλεπτα: 43-14, 76-43, 118-79, 144-112

Άνετη νίκη επί των Καβαλίερς πήραν και οι Τζαζ που πανηγύρισαν με 117-91, έχοντας κορυφαίο τον Μίτσελ με 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-23, 49-48, 71-81, 91-117

Μεγάλη απόδραση για τους Πέισερς από το Σικάγο, που χρειάστηκαν την παράταση για να επικρατήσουν 119-116 των Μπουλς.

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ολαντίπο που διαμόρφωσε το σκορ με τρίποντο 1,9 πριν το τέλος και πέτυχε συνολικά 36 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-18, 58-54, 78-75, 105-105, 116-119 (παρ.)

Χωρίς να φορτσάρουν επικράτησαν 121-11 των Σανς οι Κλίπερς στο Φίλιξ, έχοντας κορυφαίους τους Γουίλιαμς και Γκαλινάρι με 21 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-38, 44-68, 78-91, 111-121

Μεγάλη νίκη επί των Λέικερς με 119-112 πήραν οι Νικς, εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Λεμπρόν Τζέιμς και έριξαν την ομάδα του Λος Άντζελες στην όγδοη θέση της Δύσης.

Πολυτιμότερος για τους Νικς ήταν ο Χάρνταγουεϊ με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μπερκ με 16.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-29, 59-63, 92-86, 102-119

Άνετη νίκη πήραν οι Σέλτικς επί των Μάβερικς με 114-923, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπράουν με 21 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπαρνς με 20.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-23, 58-51, 84-68, 114-93