NBA

Ασταμάτητος ΝτεΡόζαν οδηγεί τους Σπερς (video)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς επιβλήθηκαν εύκολα εκτός έδρας των Φίνιξ Σανς 120 – 90, με μεγάλο πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν δείχνει να έχει προσαρμοστεί πολύ γρήγορα στο περιβάλλον των Σπερς και να απολαμβάνει τον ρόλο του ηγέτη τους, αφού για ακόμη μια φορά ήταν ο κορυφαίος τους παίκτης.

Ο 29χρονος γκαρντ πραγματοποίησε νέα σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους Φίνιξ Σανς, καθώς σημείωσε 25 πόντους (10/12 σουτ), μοίρασε 3 ασίστ και κατέβασε 4 ριμπάουντ, στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε, στην νίκη των «σπιρουνιών» με σκορ 120 – 90.

Άξιος συμπαραστάτης του έμπειρου σούτινγκ γκάρντ, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 24 πόντους (10/13 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Τι Τζέϊ Γουόρεν ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους (8/16 σουτ, 1/2 τρίπ), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ το νούμερο ένα του εφετινού «draft», Ντιάντρε Έιτον σημείωσε 13 πόντους (6/13 σουτ) και μάζεψε 8 ριμπάουντ, σε 30 λεπτά συμμετοχής.