NBA

Απόλυτοι Θάντερ, έχασαν Κάρι και από τους Κλίπερς οι Γουόριορς

Οι Θάντερ έκαναν το 3/3, ενώ οι Γουόριορς είδαν τον Κάρι να αποχωρεί τραυματίας στην ήττα από τους Κλίπερς.

Το απόλυτο σε τρία παιχνίδια έφτασαν οι Θάντερ, που επικράτησαν 128-104 των Χοκς, πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Κι αυτό γιατί η ομάδα της Ατλάντα έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο στο -3 (89-86), προτού οι γηπεδούχοι κυριαρχήσουν με το εμφατικό επί μέρους 39-18 στην τελευταία περίοδο. Ο Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ έκανε μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, ο Τσετ Χόλμγκρεν ακολούθησε με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 τάπες, ενώ 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζέιλεν Γουίλιαμς. Ο Τρέι Γιανγκ με 24 πόντους και 8 ασίστ ξεχώρισε από τους Χοκς, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Οι Κλίπερς πέρασαν με 112-104 από την έδρα των Γουόριορς, αλλά αυτό ήταν το λιγότερο για την ομάδα του Στιβ Κερ. Ο Στεφ Κάρι αποχώρησε στην τέταρτη περίοδο με πρόβλημα στον αστράγαλο και θα υποβληθεί σε μαγνητική. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 23 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Ίβιτσα Ζούμπατς πρόσθεσε 23 πόντους, 18 ριμπάουντ και 6 ασίστ για την ομάδα του LA, που έφτασε στις δύο νίκες. Ο Άντριου Γουίγκινς είχε 29 πόντους και ο Κάρι στα 27 λεπτά που πρόλαβε να αγωνιστεί είχε 18 πόντους και 6 ασίστ.

Οι Μπλέιζερς πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και παράλληλα υποχρέωσαν τους Πέλικανς στην πρώτη τους ήττα, με το 125-103 στο Πόρτλαντ. Ο Τζέραμι Γκραντ είχε 28 και ο Άνφερνι Σάιμονς 27 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 27 διασώθηκε για τους ηττημένους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ζάιον Γουίλιαμσον.