Γενικά

Απίθανες Φιλιππίνες, νίκησαν τη Λετονία στη Ρίγα

Οι Φιλιππίνες νίκησαν τη Λετονία (80-89) στο Προολυμπιακό της Ρίγας και έβαλαν σε περιπέτειες τους οικοδεσπότες αλλά ακόμη περισσότερο την… Γεωργία.

Αυτό κι αν ήταν έκπληξη! Οι Φιλιππίνες νίκησαν με 89-80 τη Λετονία και έβαλαν σε περιπέτειες την οικοδέσποινα του Προολυμπιακού της Ρίγας. Πάντως σε δυσκολότερη θέση όλων είναι η Γεωργία, που θα χρειαστεί να κερδίσει με μεγάλη διαφορά το παιχνίδι της Πέμπτης με τις Φιλιππίνες για να προκριθεί.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Τζάστιν Μπράουνλι με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Κάι Σότο είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Ρόντιονς Κούρουκς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Καθοδηγούμενοι από τους Μπράουνλι και Σότο, οι Φιλιππινέζοι προηγήθηκαν με 32-16 στο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έφτασαν μέχρι και στο +26, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να αντιδράσουν μέχρι την τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μείωσε στους δέκα (69-79) πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 16-32, 38-54, 56-77, 80-89