Γενικά

Ήττα από… δεκάλεπτο για την Εθνική U19

Η Εθνική U19 πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο της δεκάλεπτο και έχασε με 83-75 από τη Ρωσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ηρακλείου. Πάντως μπορεί ακόμη να βγει πρώτη.

Την ήττα με 83-75 από τη Ρωσία γνώρισε η Εθνική U19 στη δεύτερη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Ηρακλείου.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε το κάκιστο ξεκίνημά της, όταν και βρέθηκε να χάνει με 19 στα τέλη της πρώτης περιόδου (12-31). Στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνά της, αλλά δεν πλησίασε περισσότερο από το -7, παρότι το πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της απέναντι στην ομάδα που πέρσι ήταν τέταρτη στο Ευρωπαϊκό U18.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 28 πόντους.

Τριπλ-νταμπλ, το πρώτο στη διοργάνωση μετά από εκείνο του 2013 από τον Ντάριο Σάριτς, έκανε για τους νικητές ο Νικίτα Μιχαϊλόφσκι με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Μετά το ρεπό της Δευτέρας η πρώτη φάση ολοκληρώνεται την Τρίτη με την Εθνική να αντιμετωπίζει την Αργεντινή (20:30) σε ένα ματς που θα κρίνει την κατάταξή της και κατ’ επέκταση τον αντίπαλό της στους «16» από τον τέταρτο όμιλο (όπου Σερβία-Γαλλία παίζουν για την πρώτη θέση και Πουέρτο Ρίκο-Κίνα για την τρίτη).

Θεωρητικά η ελληνική ομάδα μπορεί ακόμη να βγει πρώτη στον όμιλο, σε τριπλή ισοβαθμία, αλλά θα πρέπει να κερδίσει την Αργεντινή και να υπερτερεί στο goal average των αγώνων με Ρώσους και Αργεντινούς (θέλει νίκη με +15).

Καράμπελας, Αρσενόπουλος, Γεωργαλάς, Χουγκάζ και Βουλγαρόπουλος συνέθεσαν την πρώτη πεντάδα του αγώνα, που άρχισε… εφιαλτικά. Μετά το προβάδισμα από τον Βουλγαρόπουλο (6-5) ακολούθησε ένα ρωσικό 14-0. Οι παίκτες του Πασούτιν κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας σε τριπλό σκορ, 9-27, έχοντας 4/4 τρίποντα. Παρά τα τρίποντα από Ρογκαβόπουλο και Κολοβέρο η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +19, 12-31, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (15-31).

Η Εθνική έδειξε σημάδια ανάκαμψης μέσα από την άμυνά της στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου και ολοκληρώνοντας ένα 8-0 με το τρίτο τρίποντο του Ρογκαβόπουλο μείωσε στους έντεκα (20-31) και λίγο αργότερα με δικό του γκολ φάουλ στους επτά (27-34). Το εξαιρετικό αυτό διάστημα δεν είχε διάρκεια και η Ρωσία εκμεταλλευόμενη και τη συνήθη αστοχία της ελληνικής ομάδας στις βολές (4/9) έκλεισε το ημίχρονο στο +15, 34-49.

Ο ασταμάτητος Κβιτκόβσκιχ μεγάλωσε την απόσταση στους 18, 36-54, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά παρά τη σταθερά καλή τους άμυνα μετά την πρώτη περίοδο η εκνευριστική τους αστοχία δεν επέτρεπε να πλησιάσουν σε απειλητική απόσταση τον αντίπαλο. Το -14 στο τέλος του δεκαλέπτου, 48-62, έκανε πολύ δύσκολη την αποστολή της Εθνικής, που όμως με ένα γρήγορο 7-0 μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έφτασε στο -7, 55-62.

Το κοντό σχήμα με Καράμπελα, Κολοβέρο και Αρσενόπουλο λειτούργησε καλά, με εξαίρεση κάποια χαμένα ριμπάουντ. Χαμένα σουτ και λάθη δεν βοήθησαν στην προσπάθεια ανατροπής και η Ρωσία έφτασε 5:24 πριν το τέλος στους δώδεκα, 58-70. Το τρίποντο του Κβιτκόβσκιχ με 3:03 να απομένουν έγραψε το 64-77 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-31, 34-49, 48-62, 75-83.

Διαιτητές: Λοκατέλι (Βραζιλία), Ζουράποβιτς (Βοσνία), Βιβέρος (Μεξικό)

Ρωσία (Πασούτιν): Ερσόφ 16, Καντοσνίκοφ 2, Κβίτκοβσκιχ 19, Μιχαϊλόφσκι 20 (13 ριμπ., 12 ασίστ), Σχερμπένεφ 6, Μπαρίσεφ, Ντολίνιν 8, Γκόλντιν, Κονοβάλοφ, Πετένεφ 1, Σορόκιν 3, Βεντίσχεφ 8.

Ελλάδα (Καστρίτης): Αρνόκουρος 7 (5 ριμπ.), Αρσενόπουλος 12, Χουγκάζ 5, Καράμπελας 6 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 28, Μπαζίνας, Χατζηδάκης 3, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 4 (5 ριμπ.), Σανδραμάνης, Σωτηρίου 6 (5 ριμπ.), Βουλγαρόπουλος 4.