Ελλάδα

Ανέτρεψε το Λαύριο κι έκανε το «2 στα 2» ο Προμηθέας

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας νίκησε 93-84 το Λαύριο στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan GBL κι έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα.

Με τον Κένι Ουίλιαμς να «βομβαρδίζει» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε 93-84 στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan GBL κι έκανε το 2 στα 2», «πιάνοντας» στην κορυφή Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό κι ΑΕΚ κι αφήνοντας την ομάδα των ανατολικών προαστίων στο 0-2.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα προηγήθηκαν με +5 στο ημίχρονο, όμως από το τέλος της τρίτης περιόδου και σε όλη την τέταρτη ο Κένι Ουίλιαμς «γύρισε» το ματς για τους Πατρινούς, οι οποίοι άντεξαν και με τις βολές του Ουόκερ έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο Αμερικανός φόργουορντ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Ουόκερ με 16 κι Ιβούντου, Λούντζη με 13 πόντους. Για τους Λαυριώτες, ξεχώρισαν οι Σλέιτερ με 16, Ουάχαμπ με 15, Μουράτος με 14 και Βον με 11 πόντους.

Η επιθετική πολυφωνία των φιλοξενούμενων έφερε το 4-10 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων σε μια κακή περιφερειακή άμυνα του Προμηθέα στην έναρξη της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Ουάχαμπ έφερε το 6-14 για τους παίκτες του Κώστα Μέξα κι οι πολλές λύσεις και τα ριμπάουντ των φιλοξενούμενων τους διατηρούσαν στο +5 με +7 σε εκείνο το διάστημα. Με σερί 6-0 με επιθετική πολυφωνία μέσα στο αντίπαλο καλάθι, το Λαύριο έφτασε στο +11, όμως το 5-0 σερί των Πατρινών μείωσε στο 16-22 την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Με σερί 4-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας μείωσε 20-22, αλλά το προσωπικό σερί του Κένι Ουίλιαμς μείωσε σε 23-24. Ο ίδιος άρχισε να «βομβαρδίζει» κι ισοφάρισε στην άμυνα ζώνης των Αθηναίων, οι οποίοι με τα συνεχόμενα δικά τους τρίποντα έφτασαν στο +6. Ένα σερί 5-0 του Προμηθέα μείωσε σε 31-32, με τους Λαυριώτες να διατηρούν το +1 με +3 σε εκείνο το διάστημα χάρη στη μικρή υπεροχή τους στο αντίπαλο καλάθι. Το τρίποντο του Σέρμαν έφερε το 33-39, όμως το προσωπικό 4-0 σερί του Κένι Ουίλιαμς μείωσε σε 37-39. Ο Ουάχαμπ βοήθησε σε ένα σερί 6-0 για το Λαύριο και το 37-45, όμως το τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς έφερε το 40-45 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Σλέιτερ έφερε το 40-47 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως το 6-0 σερί του Προμηθέα μείωσε στο -1. Το τρίποντο του Σλέιτερ έφερε το 46-50, όμως το 5-0 σερί των Πατρινών έφερε το 51-50. Ο Σλέιτερ έπαιζε μόνος του επιθετικά τους Πατρινούς κι έδινε «ανάσες» στα προβαδίσματα του Προμηθέα. Ο Ουχάμπ έφερε το +3 και το τρίποντο του Βον το +4. Εκεί, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με σερί 7-0 έκαναν το 64-61 κι ο Κένι Ουίλιαμς έφερε το 67-63, όμως το 3-0 σερί του Λαυρίου ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 67-66.

Ο Κένι Ουίλιαμς με προσωπικό σερί 5-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου συνέχισε το «κρεσέντο» του κι έφερε το 72-68. Ο ίδιος βοήθησε σε σερί 5-0 για το +8 των Πατρινών, όμως το 4-0 σερί του Λαυρίου μείωσε σε 77-73. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το +4 με +6 σε αυτό το διάστημα. Το τρίποντο του Λούντζη έφερε το 82-75 για τους Πατρινούς, όμως ο Ουάχαμπ μείωσε σε 82-78 με γκολ-φάουλ. Η βολή του Μουράτου μείωσε σε 82-79, όμως το τρίποντο του Ιβούντου έφερε το 85-79 στο 1’52’’ κι ο Λούντζης το 87-79 στο 1’10’’. Οι δύο βολές του Ουόκερ έφεραν το 89-80 στα 33’’ και με τις συνεχόμενες βολές του Ούοκερ το ματς ολοκληρώθηκε στο 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84