Βαριά ήττα για την ΑΕΚ Betsson BC από την... Ευρωλιγκάτη Παρτίζαν

Στο δεύτερο φιλικό επί σερβικού εδάφους, η ΑΕΚ Betsson BC γνώρισε βαριά ήττα από την Παρτίζαν με σκορ 93-60 στη «Hala 3» της Έκθεσης του Βελιγραδίου.

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας επί σερβικού εδάφους υπέστη το βράδυ της Παρασκευής (13/09) η ΑΕΚ Betsson BC.

Τρεις ημέρες μετά την ήττα από τη FMP (84-73) στο «Zeleznik Hall», η ομάδα του Ντάγκαν Σάκοτα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της πιο έτοιμης και ποιοτικότερης Παρτίζαν, γνωρίζοντας την ήττα με το βαρύ 93-60 στη «Hala 3» της Έκθεσης του Βελιγραδίου.

Η «Ένωση» κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου να προβάλλει αντίσταση στους Σέρβους, δείχνοντας καλά στοιχεία στο παρκέ, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πάτησε «γκάζι» και έχτισε μεγάλες διαφορές.

Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως στο κλειστό υπήρχαν 3-4 χιλιάδες φίλοι των «ασπρόμαυρων» του Βελιγραδίου, δημιουργώντας μια εντυπωσιακή και άκρως εκρηκτική ατμόσφαιρα για φιλικό παιχνίδι!

Πρώτος σκόρερ για τη «Βασίλισσα» ήταν ο Σι Τζέις Μπράις με 11 πόντους, με τον Σκορδίλη να προσθέτει 7, ενώ, για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ποκουσέφσκι και Μπράουν με 12 πόντους ο κάθε ένας.

Πλέον, η ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στο αυριανό (14/09, 20:00) φιλικό με τη νεοφώτιστη στην Ευρωλίγκα και κάτοχο του EuroCup της περσινής σεζόν, Παρί, σε ένα ακόμα δυνατό φιλικό με άρωμα... Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-39, 78-47, 93-60.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 9(1), Λούντμπεργκ 10(1), Κ. Τζόουνς 7, Ντιλικινά 7(2), Ουάσινγκτον 9(1), Κοπρίβιτσα 2, Νάκιτς 4, Μποσνιάκοβιτς 3(1), Μαρίνκοβιτς 8, Ποκουσέφσκι 5(1), Μπράουν 12(3), Μπόνγκα 4(1), Ντιμίτροβιτς 1, Τ. Τζόουνς 12

ΑΕΚ BETSSON BC (Σάκοτα): Σκορδίλης 7, Χαμπ 3(1), Καράμπελας 3(1), Φλιώνης 2, Μπράις 11, Φίλλιος 4, Πάρκερ 4, Κουζμίνσκας 4, Νετζήπογλου 6, Αλίν 4, Κουζέλογλου 4, Καματερός, Γκόλντεν 8.