Έριξε κατοστάρα κι έδειξε έτοιμoς ο ΠΑΟΚ

Ένας εντυπωσιακός κατά διαστήματα ΠΑΟΚ σάρωσε 109-70 την TFT της Βόρειας Μακεδονίας σε φιλικό ματς προετοιμασίας στο «παλατάκι» κι έδειξε έτοιμος για τις επίσημες υποχρεώσεις του.

Διέλυσε την TFT ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» σάρωσε 109-70 την ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας σε φιλικό ματς που διεξήχθη στο κλειστό της Πυλαίας, έδειξε «φρέσκος», παρά τα συνεχόμενα φιλικά κι έτοιμος για την έναρξη των προκριματικών του BCL.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Φόρεστερ με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Χέντερσον με 16. Παπαδάκης με 13, Κράουζερ με 12 κι Ιατρίδης με 11 πόντους ήταν, επίσης, κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους».

Εκτός έμεινε ο Απσον λόγω μιας διάτασης που τον ταλαιπωρεί.

Ο Καντσελιέρι ξεκίνησε με τους Ρέινολντς, Παπαδάκη, Χέντερσον, Ιατρίδη, Φόρεστερ και, με τον τελευταίο να σκοράρει 7 πόντους, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11. Με αιφνιδιασμούς, τρίποντο και, με μπροστάρη τον Λέφα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 23-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 29-24.

Με τους Περσίδη κι Ιατρίδη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +11 και, παρά τα τρίποντα των φιλοξενούμενων, διατήρησε το προβάδισμα στη δεύτερη περιοδο. Έχοντας σκοράρει οι 11 από τους 12 παίκτες του και, με τον Χέντερσον να σημειώνει συνεχώς καλάθια, επίσης, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 52-37.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Φόρεστερ με 8 δικούς του πόντους έκανε το 67-48, όμως με τρία τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 71-58. Εκεί, ανέλαβε δράση ο Χέντερσον και με τα τρίποντά του έφερε το +22 κι ο Παπαδάκης έφερε το 84-61 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τους αιφνιδιασμούς στην τέταρτη περίοδο και με τους Περσίδη, Φόρεστερ έφτασε στο +30 στο 35’, ενώ ο Κράουζερ έφερε το 100-68 για να φτάσουμε στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 84-61, 109-70

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 6, Henderson Jr. 16 (4), Forrester 17, Ιατρίδης 11 (2), Περσίδης 9, Κατσίβελης 8, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 13 (3), Bartley 6, Μανθόπουλος, Reynolds Jr. 2, Kreuser 12, Stanojevic 9 (1)

TFT SKOPJE: Nikolovski, Greenlee 13 (4), Stojanovski 8 (1), Govens 21 (4), Nikolov 5(1), Naumoski, Gaffney 3, Nuri, Stojanov, Markovski, Haughton 5 (1), Zafirov 15 (1)