Ελλάδα

Έπεσε μαχόμενη στη Λετονία η Εθνική

Σε ένα αδιάφορο ματς βαθμολογικά και παρά τις απουσίες της, η Ελλάδα πάλεψε, αλλά ηττήθηκε 67-57 στη Λετονία, στην αυλαία των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυλαία με ήττα για την Ελλάδα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αδιάφορη Εθνική, αφού έχει προκριθεί στα τελικά της διοργάνωσης, έδωσε τη μάχη στη Λετονία, αλλά στο τέλος «λύγισε» (67-57), ολοκληρώνοντας τα προκριματικά με ρεκόρ 6-4.

Από την άλλη, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν πρώτη και καλύτερη και με 9-1.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Χατζηδάκης με 9 πόντους. Ντεμπούτο με την Εθνική για τον Τανούλη με 7π., ενώ τους πρώτους του πόντους με το εθνόσημο πέτυχε και ο Πάπας (3π.).

Από τους Λετονούς, κορυφαίοι ήταν ο Λεϊμάνις και Στράουτινς με 11 πόντους ο καθένας.

Με τους Γόντικα, Χουγκάζ, Καλαϊτζάκη, Τολιόπουλο και Φλιώνη ξεκίνησε η Ελλάδα. Νωθρά μπήκε η Εθνική, καθώς τα λάθη και η αστοχία επέτρεψαν στη Λετονία να προηγηθεί 9-3, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η δυσκολία στην επίθεση εξακολουθούσε να υπάρχει στους παίκτες του Μανωλόπουλου, οι οποίοι είχαν και κακές επιστροφές στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +8 (14-6), στο 7’. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ να δίνουν την ευκαιρία στο σύνολο του Μπάνκι να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +10 (18-8).

Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, η Λετονία πήγε στο +12 (21-9). Η αντίδραση της Ελλάδας ήρθε με τους Μουράτο-Μωραΐτη στα γκαρντ και τον Χατζηδάκη ορεξάτο μέσα στη ρακέτα, για σερί 7-0 (21-16), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τα περιφερειακά σουτ να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +9 (31-22), στο 16’. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Τολιόπουλο επιθετικά, αλλά και ένα τρομερά δύσκολο buzzer beater του Χουγκάζ, ο οποίος ήταν πεσμένος στα γόνατα, πλησίασαν στον πόντο (33-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με μία καλή άμυνα και τρίποντο του Τανούλη, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (33-35), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς τα λάθη στην επίθεση, αλλά και οι Μπερτάνς και Λεϊμάνις έσπρωξαν τη Λετονία σε επιμέρους σκορ 13-1, για το +9 (45-36), μέχρι το 26’. Η Εθνική αντέδρασε με ένα καλάθι του Γόντικα, με τους γηπεδούχους να απαντούν για το +13 (52-39) και τον Έλληνα ψηλό να διαμορφώνει το 52-41 της τρίτης περιόδου.

Με βελτίωση στην άμυνα και τους Τανούλη και Κατσίβελη πρωταγωνιστές στην επίθεση, η Ελλάδα έκανε επιμέρους σκορ 2-11 και μείωσε στο καλάθι (54-52), στο 34’. Η Λετονία είχε το προβάδισμα, αλλά η Εθνική έμεινε στο παιχνίδι (58-55) μέχρι το 36’. Έκτοτε, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έμειναν από δυνάμεις με τον Γκραζούλις να στέλνει τους γηπεδούχους στο +8 (63-55) και η ομάδα του Μπάνκι να παίρνει τη νίκη με το τελικό 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57