Άνετη νίκη επί της Κροατίας με MVP Χατζηλάμπρου και 2/2 για την Εθνική στο EuroBasket U16

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο EuroBasket U16 πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα, επικρατώντας 77-63 της Κροατίας και έχοντας για πολυτιμότερο παίκτη της τον Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου.

Επιβλήθηκε της Κροατίας και έκανε το 2/2 στο EuroBasket U16 η Εθνική Παίδων!

Μετά από την άνετη επικράτησή της επί του Ισραήλ (78-59) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Κρήτη και στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, η Εθνική μας παρουσίασε ξανά πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 77-63 κόντρα στους Κροάτες!

Πολυτιμότερος για την ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double-double, 33 πόντους (8/14 τρίποντα), 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Ηλίας Χαϊδεμένος είχε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, την Κυριακή 11/8 στις 18:30.

Αμφίρροπη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τους Κροάτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 22-19 και με την Εθνική μας να αντιδρά και να παραμένει κοντά στο σκορ, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο ισόπαλο 36-36.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική μας βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά της, επικράτησε με επί μέρους σκορ 20-12 και έκλεισε το δεκάλεπτο με τον Χατζηλάμπρου να ευστοχεί σε τρελό buzzer-beater από τη μία μπασκέτα στην άλλη, για το 56-48. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο νικητής, με την Εθνική μας να φτιάχνει μεγάλες διαφορές (μέχρι και +18), πριν επικρατήσει με το τελικό 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-36, 56-48, 77-63

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης, Βενετίδης 3 (1), Χαϊδεμένος 15 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 33 (8/14 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκληρός 5, Χαρτώνας 5 (1), Θωμάκος 4, Μπαρμπαγιάννης 5, Ασημένιος 2, Σταμούλος 2, Παγουλάτος 3.