Υπέταξε άνετα τη Βίρτους η Αρμάνι!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Αρμάνι το ιταλικό ντέρμπι με τη Βίρτους, την οποία νίκησε 73-62, στον μικρό τελικό του τουρνουά της Κρήτης!

Μία κυρίαρχη Αρμάνι Μιλάνο δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Βίρτους Μπολόνια, την οποία νίκησε άνετα 73-62, στον μικρό τελικό του τουρνουά της Κρήτης.

Καλύτερη για 30 λεπτά η ομάδα του Μεσίνα, η οποία ξέφυγε ακόμη και στο +25 (67-42). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Μπάνκι μπήκε πιο καλά και έσωσε τα… προσχήματα.

Από νωρίς είχε πάρει το πάνω χέρι η Αρμάνι στην αναμέτρηση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (27-19). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Μεσίνα και στο δεύτερο, πηγαίνοντας στο +16 (40-24), στο 15’. Στα τελευταία λεπτά, η Βίρτους βελτίωσε την άμυνά της και κατάφερε να μειώσει σε 44-30, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 6-0 μπήκε η Αρμάνι στο δεύτερο μέρος, στέλνοντας τη διαφορά στο +20 (50-30). Η ομάδα του Μιλάνου δεν πήρε το πόδι από το… γκάζι και με τη Βίρτους ανήμπορη να απαντήσει, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +25 (67-42).

Ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο έδειξε η Βίρτους στο τέταρτο δεκάλεπτο, μπαίνοντας με το εντυπωσιακό σερί 15-0 (67-57), στα πρώτα έξι λεπτά. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μεσίνα πήραν ξανά τα ηνία και κάνοντας σωστή διαχείριση έφτασαν στη νίκη με το τελικό 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 44-30, 67-42, 73-62