Ελλάδα

Νίκησε το Northwestern University ο Άρης

Σε ένα ενδιαφέρον φιλικό ματς, ο Άρης νίκησε στο κλειστό του Ζωγράφου το αμερικάνικο Κολέγιο Northwestern University 69-67 κι έδειξε σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Ο Άρης νίκησε 69-67 το Northwestern University στο κλειστό του Ζωγράφου σε φιλικό ματς προετοιμασίας, παρά τις απουσίες στο ρόστερ του και δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση, ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων.

Ο Γιάννης Καστρίτης δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Λαζέφσκι, Χοτζ, Γκιουζέλη, Γούντμπερι και Μπανκς. Παρόλα αυτά, με την άμυνά τους, οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη γοήτρου στο τέλος, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με -8 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των Θεσσαλονικέων ήταν ο Νόλεϊ με 21 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους DeJulius, Πουρλίδα, Nolley, Μαντζούκα, Roberts και με τα τρίποντα των Μαντζούκα, Πουρλίδα προηγήθηκε 6-0. Οι Αμερικανοί με σερί 11-0 έκαναν το 6-11, όμως οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν 11-11 και προηγήθηκαν 16-15 πριν το 16-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Νόλεϊ, ο Άρης μείωσε 21-22, πριν το 9-0 σερί των Αμερικανών για το 21-31. Με καλή άμυνα και τους Τολιόπουλο, Ρόμπερτς, ο Άρης μείωσε 28-31. Με δύο τρίποντα του Νόλεϊ, οι «κίτρινοι» μείωσαν 38-40 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς μετέτρεψαν το 41-49 σε 49-49 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε 54-55.

Με τους Ντε Τζούλιους, Πουρλίδα, ο Άρης προηγήθηκε 59-55 στην τέταρτη περίοδο, ενώ οι Τολιόπουλος, Νόλεϊ έκαναν το 64-62. Ο Νόλεϊ έφερε το 67-66 κι ο Ντε Τζούλιους το 69-66. Με το σκορ στο 69-67, ο Μαντζούκας κέρδισε την κατοχή κι ο Άρης πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-40, 54-55, 69-67

ΑΡΗΣ: Nolley 21 (3), Τολιόπουλος 9 (2), DeJulius 10 (1), Μποχωρίδης 4, Clay 2, Roberts 8, Μαντζούκας 7 (1), Καζαμίας 2, Πουρλίδας 6 (2)

NORTHWESTERN UNIVERSITY: Leach 9 (1), Martinelli 13 (1), Barkley 3, Fitzmorris, Clayton 2, Mullins 6, Windham 5 (1), Hunger 12, Smith 1, Ciaravino 16 (3)