Πιο άνετα… δεν γίνεται

Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου με 88-60 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-offs της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «πράσινοι» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και στόχος τους ήταν να παίξουν ένα δυνατό παιχνίδι που θα τους βοηθήσει στην προετοιμασία τους ενόψει του Final-4 της Βαρκελώνης.

Ο Ομπράντοβιτς έδειξε από την αρχή τους σκοπούς του που ήταν να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και κυρίως σε εκείνους που το χρειάζονταν, όπως ο Νίκολας και ο Μάριτς, αλλά και να ξεκουράσει άλλους, όπως ο Διαμαντίδης.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Καλάθης και Φώτσης. Ο Σκοτ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Το Σάββατο το δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στις δύο νίκες το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το ματς:

Από το ξεκίνημα έδειξε τις προθέσεις του ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, δίνοντας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν μικροπροβλήματα κοντά στο καλάθι, και όσον αφορά στα ριμπάουντ αλλά και στο σκοράρισμα, όμως από την άλλη είχαν πολύ καλά ποσοστά από τα 6,75 (67% με 6/9). Πολύ καλός στο ξεκίνημα για το Περιστέρι ένας πρώην παίκτης των γηπεδούχων, ο Δημήτρης Παπανικολάου που κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, 20-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του «Ζοτς» έδειξαν να βρίσκουν το ρυθμό τους και σταδιακά αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, παρά τις προσπάθειες του Σκοτ να κρατήσει το σύλλογο των δυτικών προαστίων στο ματς. Ακόμα και με 16 προηγήθηκαν οι «πράσινοι» (47-31), λίγο πριν τη ολοκλήρωση του πρώτου μισού, ωστόσο ο «Παπ» μείωσε σε 47-32, στο ημίχρονο.

Το Περιστέρι «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Τα τρία -και πλέον- λεπτά που έμεινε χωρίς πόντο σε συνδυασμό με το σερί 12-0 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρεθούν στο +25 (59-34) και στην ουσία να «τελειώσουν» το παιχνίδι από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (69-46).

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τους «πράσινους» να δοκιμάζουν πρόσωπα και συστήματα ενόψει του Final-4 της Βαρκελώνης. Στη μέγιστη τιμή της η διαφορά με καλάθι του Μπατίστ (86-55). Ο Νικ Καλάθης στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 86-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 5, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 15 (1), Σάτο 2, Νίκολας 12 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 11 (2), Βουγιούκας 6, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 3 (1)

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β., Γούντγουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 12 (1), Μαρούγκας, Μάντζαρης Α. 3, Σκοτ 18 (8 ριμπάουντ), Πέτρουλας 5 (1), Βρκιτς 9, Λούμπι 8, Μαρίνος, Μότσνικ 3 (1)